Cca týden.
Obj. kód : busido-cuba
Na této stránce najdete :
Tato kniha se snaží přiblížit a představit cuby, ne jen jako součást japonského meče určeného k boji, ale i jako velice zajímavé a kvalitní umělecké dílo.
Autorem textů je Jakub Zeman a Radovan Banert. Autorkou fotografií je Mgr. Ivana Matějková – Havlíková.
Záštita japonského meče prodělala za staletí výrazný významový posun od původní přísně utilitární funkce ochrany ruky válečníka před soupeřovou čepelí po ozdobný artefakt, praktický šperk, vyjadřující vkus, sociální postavení, potažmo osobu svého nositele.
Její vývoj pak byl završen koncem 19.století produkcí čistě dekorativních předmětů ve formě cuby hamamono pro evropské a americké sběratele. Avšak je otázka, jestli tyto drobné plastiky, které už nebyly míněny k montáži na meč, můžeme přes mistrovské minuciózní vypracováni mezi cuby řadit. Záštitu japonského meče je možno zkoumat z různých hledisek; historického a kunsthistorického, technologického, jakož i z velice zajímavého aspektu námětů. Historický úhel pohledu se zabývá studiem tvarů, tloušťky či dekoru cub s jejich dobovou podmíněností.
Souvisí rovněž úzce se studiem historie japonského meče, jehož byla záštita vždy součástí a v případě mečířem zhotovené tókóši cuby dokonce sourozencem. Kunsthistorický úhel pohledu v sobě zahrnuje jednotlivé mistry a školy, zabývající se výrobou záštit, stejně jako případnou identifikaci výtvarných děl, která se stala inspirací námětu dekoru cuby. Technologický aspekt se zabývá použitými materiály včetně speciálních kovových slitin a jednotlivými výzdobnými technikami v celé jejich nepřeberné škále.
Obj. kód : busido-cuba
Chcete se se nás zeptat na nějaké detaily, další informace? Našli jste jinde v ČR lepší cenu? Využijte náš komunikační formulář - Zeptat se na zboží Cuba – záštita japonského meče (busido-cuba)
Vaše hodnocení (jako ve škole) :